>Μπάσκετ-Α1 Ανδρών: Πανελλήνιος-Παναθηναϊκός 73-80

Posted on 16 Ιανουαρίου 2011

>Με νίκη, τη 12η σε 13 αγώνες, ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της Α1 ανδρών στο μπάσκετ ο Παναθηναϊκός. Επηρεασμένοι από την ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Ολυμπιακό, οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς ακολουθούσαν στο σκορ στο α΄ μέρος στο Χαλκιοπούλειο της Λαμίας, αλλά στο β΄ μέρος επέβαλαν την κυριαρχία τους και επικράτησαν 80-73 του Πανελληνίου, που συμβιβάστηκε με τη 10η ήττα του […]

Ο Παναθηναϊκός τερμάτισε στη 2η θέση της κατάταξης με 25 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Στο αγωνιστικό μέρος, οι «πράσινοι» χρειάστηκαν μιάμιση περίοδο, καλή άμυνα και τον Μπατίστ να γίνεται αποδέκτης της μπάλας στη ρακέτα, για να αποδείξουν… φρούδες τις ελπίδες του Πανελληνίου για θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-36, 54-61, 73-80

Μετά το 10-10, ο Πανελλήνιος συνέχισε με επιμέρους σκορ 11-4. Μάλιστα, το +9 (21-12) ήταν η μέγιστη τιμή της διαφοράς υπέρ του συλλόγου των «Ολυμπιονικών», που προηγήθηκε τελικά με 21-14 του Παναθηναϊκού στην πρώτη περίοδο. Ένας πρώην «πράσινος», ο Βασίλης Ξανθόπουλος, εξελίχθηκε σε «δήμιο» του Παναθηναϊκού στο α΄ μέρος, πετυχαίνοντας 15 πόντους μέχρι το ημίχρονο. Ο νεαρός γκαρντ σημείωσε τα 3 από τα 4 τρίποντα του Πανελληνίου στο πρώτο 20λεπτο (το άλλο ο Ούντριχ). Ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει να πλησιάσει (21-17), αλλά ήταν σ΄ εκείνο το σημείο που τα διαδοχικά τρίποντα από Ούντριχ και Ξανθόπουλο (27-17) δεν έδωσαν δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να προσπεράσει (κάτι που δεν πέτυχε ποτέ μέχρι το 20΄). Οι «πράσινοι» τα περίμεναν όλα από τον Μάικ Μπατίστ (9π.) στα πρώτα δύο δεκάλεπτα, ενώ είχαν 0/11 έξω από τη γραμμή του τριπόντου, φανερά επηρεασμένοι από την ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Ολυμπιακό. Λύσεις από Βουγιούκα, Καλάθη, Νίκολας και Διαμαντίδη έφεραν στο -6 (34-28) τους φιλοξενούμενους, αλλά, μετά τον Φράνσις, οι Ξανθόπουλος και Ούντριχ ήταν πάλι εκεί, όταν τους χρειάστηκε ο Πανελλήνιος. Στα τελευταία λεπτά πριν από τη λήξη του α΄ μέρους, με καλάθια των Καλάθη και Φώτση, αλλά και 4/4 βολές του Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 4 (40-36). Το σκορ ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Ούντριχ (42-36).

Η καλή εμφάνιση των γηπεδούχων συνεχίστηκε στην 3η περίοδο (48-41), με καλάθι του Ούντριχ, αλλά η συνέχεια ανήκε στον Παναθηναϊκό. Με αντεπίθεση διαρκείας, βασιζόμενη κυρίως στη βελτιωμένη παρουσία στον αμυντικό τομέα, ο Παναθηναϊκός δέχτηκε μόλις 17 πόντους σε 15 λεπτά. Η λήξη του 3ου δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +7 (54-61). Ο Ούντριχ με τρίποντο μείωσε σε 57-65, ο Σμιθ με δύο καρφώματα διαμόρφωσε το 65-74, αλλά οι βολές του Διαμαντίδη και τέσσερις διαδοχικοί πόντοι από τον Καϊμακόγλου έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Παναθηναϊκού.

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Ταβουλαρέας-Πανταζής

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 17 (10ασ., 3κλ.), Κράμπενχοφτ 12, Σμιθ 18 (11ρ.), Σκλάβος, Ούντριχ 20, Φράνσις 6, Κολώκας, Κομποδιέτας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 9, Μπατίστ 14, Φώτσης 9 (5ρ., 3κλ.), Σάτο 9, Νίκολας 6, Διαμαντίδης 10 (4ασ.), Βουγιούκας 4, Καλάθης 6, Καϊμακόγλου 13

Posted in: ΑΘΛΗΤΙΚΑ