>Μπάσκετ-Α1 ανδρών: Αρης-Πανελλήνιος 73-63. Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Posted on 30 Ιανουαρίου 2011

>Τέλος στο σερί των δύο διαδοχικών ηττών του στην Α1 μπάσκετ των ανδρών έβαλε ο Άρης. Το συγκρότημα του Σαρόν Ντρούκερ επιβλήθηκε 73-63 του Πανελληνίου στο κεκλεισμένων των θυρών Αλεξάνδρειο, σε αναμέτρηση για την 15η αγωνιστική, και παραμένει στο γκρουπ των ομάδων που «συγκατοικούν» στην τέταρτη θέση της κατάταξης.
Τα δεκάλεπτα: 15-20, 34-29, 56-45, 73-63 […]

Οι «κυανόλευκοι» της Λαμίας, μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και είχαν την πρωτοπορία στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με τον Πανελλήνιο στο +5 (15-20). Στη δεύτερη περίοδο, όμως, οι παίκτες του Άρη ανέβασαν την απόδοσή τους και στηριζόμενοι στην καλή άμυνά τους, η οποία «επέτρεψε» στους φιλοξενούμενους να βάλουν μόλις εννέα πόντους, προηγήθηκαν 34-27, λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Λίγο μετά την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Ταπούτος έδωσε «αέρα» δέκα πόντων στον Άρη (39-29), ενώ ο Τόμας με κάρφωμα και μια βολή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 42-29.
Ο Πανελλήνιος αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά στους έξι πόντους (44-38) στο 27΄, αλλά οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 9-2 και επανέφεραν το προβάδισμά τους στο +13 (53-40) στο 29΄. Στο υπόλοιπο του αγώνα ο Άρης συντήρησε αυτή τη διαφορά και έφτασε χωρίς πρόβλημα στη νίκη με 73-63.
Διαιτητές: Σχινάς, Καρακατσούνης, Καλδίρης.

Οι συνθέσεις:
ΑΡΗΣ (Σαρόν Ντρούκερ): Μπράουν 10 (2), Ταπούτος 11 (1), Τάκερ 19 (2), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 5 (1), Χαραλαμπίδης 6, Μπορόβνιακ 5, Χρυσικόπουλος, Σλούκας 4, Τόμας 13.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 2, Παπαμακάριος, Μπέιλι, Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ, Σμιθ 30 (1), Σκλάβος 2, Ούντριχ 9 (2), Φράνσις 14, Όστοϊτς 2, Κομποδιέτας 4.

Στις αναμετρήσεις για τη 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
Παναθηναϊκός-Ηλυσιακός 88-71
Καβάλα-Περιστέρι 66-58
Κολοσσός Ρόδου-Μαρούσι 78-61
ΑΕΚ-Ολυμπιακός 74-79
Άρης-Πανελλήνιος 73-63